SATIŞ YAP
Sepetim Boş

Haberler

19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

19 Mayıs Tatil Gününü Eğlenerek Geçirmek İstemez Misin ?
19.5.2016 09:23:27


Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Millî bayramıdır.

Atatürk Bandırma Vapuru ile 19 Mayıs 1919’da  Samsun’a çıkmıştır. O Tarihte  İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. 

"Atatürk Günü" adı altında ilk defa 24 Mayıs 1935’te Gençlik ve Spor Bayramı kutlanmıştır.  Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli binlerce sporcunun da katılımıyla  spor günü haline gelmiştir.

Organizasyondan  sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" adı altında her yıl yapılmasını teklif etmişti. Kongrede oylanan bu öneri kabul edilip  Atatürk’ün onayıyla yasalaşmıştır.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanan  ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra "Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı" adını almıştır.
Etiketler: 19 Mayıs Atatürkü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun,

Diğer Güncel Haberler